“Jézus mondja: Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy érvénytelenné tegyem a törvényt vagy a próféták tanítását. Nem azért jöttem, hogy érvénytelenné tegyem, hanem hogy betöltsem azokat.” (Mt.5,17)
Jézus gyakran került abba a helyzetbe, hogy ellenségesen fogadták tanítását. Amikor az Ószövetség, a Törvény került középpontba, akkor a kortársak nagyon támadták. A szombat, vagy akár a tisztulási szertartások kérdésében is ugyanez a helyzet. Máté jól érzékelte, hogy Jézus személyét az Ószövetség fényében kell bemutatnia. A legfőbb célja rámutatni arra, hogy Jézus személyében beteljesedett minden prófécia. A Hegyi beszéd nagy tanítása az, hogy a betű halott, a Lélek az, ami megelevenít. A Törvény semmit sem jelent lélek nélkül. Érdekes tanulság és összegzés van megfogalmazva a Római levélben: “..A törvény vége Krisztus ..” (Róm.10,4) Ha ember nem tudta betölteni a törvényt, akkor Krisztus tette meg. Erre ösztönöz bennünket is. Legyen lélek a gondolkodásban és cselekvésben. A szeretet határán kívül vagy a szeretet ellenében nincs igazi, helyes törvény. Ha a szeretet lelkülete nem hatja át a törvényt, akkor egyszerű betű vagy paragrafus marad. Ha tehát szeretetben cselekszem, akkor betöltöttem a törvényt én is. Ehhez legyen mindig erőnk. Ezt csak a Jézus erejével, a Lélek által tehetjük meg. Ámen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése